Připravili jsme pro Vás odpovědi k nejčastějším dotazum ohledně štípaného palivového dřeva

PLNOMETR – PLM

prostor 1x1x1 m zcela vyplněný dřevem;plnometr_dreva

Obsahuje přesně 100% dřevní hmoty.

Zkratka pro jednotku: plm, m³, cbm
Zdravé bukové dřevo váží 1.000 – 1.200 kg

Objemovou hmotnost určuje struktura a hustota dřeva (suky vs. hladké dřevo, dřevo z větví vs. dřevo od pařezu), lokalita a roční období těžby (má vliv na obsah vody ve dřevě; v mrazech je nejnižší, na jaře pak vzrůstá).

PROSTOROVÝ METR SKLÁDANÝ – PRM

skladany_metr_dreva

1x1x1 m zcela vyplněný skládanými poleny;

Obsahuje přibližně 75% dřevní hmoty (zbytek je vzduch).
Používané zkratky: prm, prmr, rm
Zdravé bukové dřevo váží průměrně 750 kg

Množství (hmotnost) dřeva v jednotce ovlivňuje také délka polen (kratší poleno = více dřeva z důvodu těsnějšího „sesazení“ polen), dále způsob naštípání i pečlivost při skládání.

PROSTOROVÝ METR SYPANÝ – PRMS

sypany_metr_dreva

Prostor 1x1x1 m zcela vyplněný vsypanými poleny;
Obsahuje přibližně 50 % dřevní hmoty (a 50 % vzduchu).
Používané zkratky: prms, sm, sprm
Zdravé bukové dřevo váží průměrně 500 kg
V praxi se nepoužívá metrová krychle, je na to příliš malá, ale válec o objemu 1,6 m³, nebo jiná větší nádoba, např. korba nákladního vozu. Volně, náhodně sypaná polena zaplní prostor bez ohledu na způsob sypání, omezují vliv štípaného profilu polene a případnou sukovitost. Čím delší polénka, tím větší jsou mezery mezi nimi.

Druh dřeva KWH/PRM KW/KG
Habr 2200 4.2
Dub 2100 4.2
Buk 2100 4.2
Jasan 2100 4.2
Javor 1900 4.1
Bříza 1900 4.1
Borovice 1700 4.4
Modřín 1700 4.4
Smrk 1600 4.4
Olše 1500 4.1
Jedle 1500 4.4
Topol 1400 4.2
  • Smrk – dobrá výhřevnost, oblíbené palivové dřevo, praská kvůli vysokému obsahu pryskyřice, dobře se z něj vyrábí třísky na podpal, schne 1 rok.
  • Topol – malá výhřevnost, dobře se štípe, velmi rychle hoří, schne 1 rok.
  • Lípa – výborně, ale rychle hoří, schne 1 rok.
  • Borovice – nepříliš vhodné dřevo na topení, dobře hoří, ale vzniká mnoho mastných sazí, schne 1 rok.
  • Modřín – křehké dřevo, uvolňuje o trochu více sazí než smrk, schne 1 rok.
  • Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky.
  • Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok.
  • Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky.
  • Habr – nejvyšší výhřevnost, ale také vysoká cena, schne 2 roky.
  • Ořech – nevyplácí se kupovat na topení, velmi drahé dřevo, schne až 4 roky.
Běžně se setkáváme s názorem, že pro vytápění je nejlepší tvrdé dřevo. Důležité ale je mít na zřeteli, vyšší tvrdost neznamená vyšší výhřevnost. Výhřevnost tvrdého i měkkého dřeva je srovnatelná. Předností tvrdého dřeva je spíše to, že nemusíme přikládat tak často. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a poskytuje stabilní, dlouhodobý žár (vytváří žhavé uhlíky vhodné i pro přípravu jídel). Nevýhodou tvrdého dřeva (zejména pokud není ve směsi, ale nakupujeme jeden druh) je vyšší cena. Měkké dřevo rychleji rozpálí topeniště, ale dříve shoří, proto pokud zvolíme tento druh dřeva, musíme častěji přikládat. V zásobě na sezónu by každopádně nemělo měkké dřevo chybět.
Palivové dřevo, které prodávámé je z velké části po těžbě. Pro maximální využití energie při topení musí být dřevo vhodně uskladněno. U palivového dřeva minimálně jeden rok, u dřeva krbového alespoň dva roky.

Tabulka pro srovnání:
sušení-dřeva

Obecně si domácnosti topící dřevem musí připravit od 8 000 do 24 000 Kč, pokud plánují topit dřevem celou zimu. Na pravidelné přitápění bude stačit polovina této částky a při příležitostném přitápění by se domácnosti měly vejít do 8 000 Kč. Nejlevněji je možné pořídit dřevo v létě, kdy podléhá sezónním slevám. Na začátku topné sezóny se ceny dřeva zvyšují. Nejméně výhodné je dokupovat dřevo v průběhu zimy, kdy jsou ceny nejvyšší a v této době určitě není možné počítat s množstevní slevou.
Ohledně skladování dřeva nemusíme mít žádné obavy, pokud se nám podaří dřevo uchránit od vlhkosti. Ideální je skladovat dřevo na vzduchu a proti dešti ho chránit přikrytím, pak vydrží několik let. U většiny dřevin se dobrým skladováním kvalita dřeva nesnižuje, ba naopak vyschlé dřevo je vždy lepší.
Kvalitní dřevo dobře hoří, při hoření nesyčí, nedehtuje a nezanáší kouřovod. Jakmile se dřevo rozhoří, mělo by téměř okamžitě předávat teplo. Při přikládání by se nemělo dřevo ani rozpadat v ruce, ani syčet po vhození do ohniště. Syčení je způsobeno tím, že dřevo není dobře vysušené, a nejdříve se tedy přebytečná voda musí odpařit. Po nekvalitním dřevě zůstává v topeništi velké množství popela a mohou se objevit i větší kusy dřeva, které neprohoří.
Spotřeba dřeva je ale velmi individuální a ovlivňuje ji řada faktorů. Spotřeba záleží například na kvalitě zateplení domu, stavu oken, účinnosti topeniště (kotle, krbu…), dále na tom, na jakou teplotu domek vytápíte, na způsobu větrání atd. Samozřejmě nás také může překvapit počasí a zima může být nezvykle mírná nebo v opačném případě mohou uhodit silné mrazy, což ve výsledku ovlivní, jak rychle ze zásoby dřeva budou polena ubývat.

Nejmenší zásobu dřeva si vytváříme v případě, že ho použijeme pouze k přitápění (například vytápíme plynema dřevem si občas přitopíme v krbu). V takovém případě zpravidla stačí zásoba od 8 do 16 prostorových metrů sypaných (PRMS) dřeva.

Jestliže dřevo používáme jako výhradní zdroje energie k vytápění domácnosti, musíme počítat se spotřebou 16 až 32 PRMS. Největší nákup nás čeká v případě, že budeme dřevem ohřívat i teplou užitkovou vodu. Pak se spotřeba může zvýšít až k hranici 40 PRMS.

Doporučujeme pořizovat dřevo štípané. Celá polena se sice skladují lépe, ale rozštípáním se dají zpomalit některé procesy hniloby a předejít plísním. Štípané dřevo takto lépe vysychá a lépe hoří. Celá polena jsou vhodná do velkých kotlů a topenišť s velkým výkonem. Běžné domácnosti lépe vytopíme dřevem štípaným.
Objednat štípané dřevo

Vyzkoušejte štípané palivové dřevo

Objednejte si palivové štípané dřevo ještě dnes. Při objednávce 8 PRMS doprava od 300 kč.
Objednat štípané dřevo